Müzik Terapi Sertifikası

Ağustos AyıKontenjan Açık

Müzik Terapi Sertifikası

Müzik Terapi Nedir?

Müzik terapi, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır.

Müzik, yalnızca ruhsal yapının kötü olduğu durumlarda değil, iyi olduğu durumlarda da insanı etkilemektedir.
Müzik kendine özgü dili, yapısı ve anlatım öğeleriyle insanın duygu ve düşüncelerine seslendiği söylenebilir. Bu bağlamda eski medeniyetlerde de psikolojik sorunların giderilmesinde müziğin terapik etkilerinden yararlanılmıştır.
Müziğin kendine özgü bir dili vardır ve bu nedenledir ki, evrensel bir boyuta sahiptir ve dünyadaki tek ortak dil müziktir.

Müzik, merkezi sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, konuşma, beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır ve bu alandaki gelişmeleri desteklemektedir. Müzik depresyon geçiren gençlerde beyni rahatlatıcı ve hormonel düzensizlikleri hafifletici rol oynar.

Müzik terapi, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. Müzik terapi yöntemi diğer tedavi şekillerinden oldukça farklı. Çünkü ilacı müzik. Eski tıbba baktığımız zaman psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere, göz hastalıkları, spazmlar, kas ve eklem rahatsızlıkları, yorgunluk, huzursuzluk gibi hastalıkların yanı sıra fiziksel hastalıkların çoğunda müzik terapinin kullanıldığına dair bilgiler var. Günümüzde de müzik terapinin kullanım alanı oldukça geniştir. Nöroloji, kardiyoloji, onkoloji, psikiyatri gibi klinik alanlarda ve özel gereksinimli bireylerin tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca müzik terapi, alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalarda klasik türk müziği ile klasik batı müziğinin hastalıklar üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.

Müziğin, kan basıncı, solunum ritmi, solunum kalitesi, nabız sayısı gibi fizyolojik olaylara olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Zaman için beynimizin hasarlı bölümlerini müzikle eğitebiliriz. Beynin elektriksel olarak şarj edilmesinde kulaklar kaynak işlevi görür. Beyin hücrelerindeki elektriksel enerjinin azalması dikkat bozulmasına ve bitkinliğe sebep olur. Bu durumda beynin de bilgisayar gibi şarj edilmesi gerekir. Beyin hücrelerinin enerjiyle şarj edilme yollarından biri de müzik terapi yöntemiyle tedavi ile gerçekleşir.

• Depresyon,
• Stres,
• Sinirlilik,
• Panik Atak,
• Uykusuzluk,
• Dikkat dağınıklığı,
• Hiperaktivite,
• Otizmli bireyler (çocuklar ve ergenler),
• Öğrenme güçlüğü çeken bireyler,
• Hamileler için (Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesi ve doğum sonrası ağrıların azalmasına yardımcı olur),
• Kanser hastalarının psikolojik sorunlara karşı etkili olarak bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi,
• Sağlıklı bireyler (Ruhu ve bedeni rahatlatmak amacı ile)

Müzik Terapi Sertifikası Modülleri

1. Müzik terapiye giriş
2. Müzik terapi metodları
a: Şema terapi ile müzik
b: Müzik terapide telkinler

3. Müzik terapi klinik pratiği -1
a:Sitres, panik atak ve anksiyetiye bozukluğunda müzik terapi
b:migren gerilim gibi karma baş ağrılarında müzik terapi

4. Müzik terapi klinik pratiği -2
a: Uyku bozukluklarında müzik terapi
b: Mekanik kas-iskelet sistemi ağrıları doğum ağrıları

5. Dijital ve canlı enstrüman uygulamaları

Müzik Terapi Sertifikası Nasıl Alınır, Nasıl Kayıt Olunur?

Müzik Terapi Sertifikası alabilmek için öncelikle katılımcının ön kaydını yaptırması gerekmektedir. Ön kayıt onayından sonra ödeme yapılır. Ödeme yapıldığı gün Uzman Online Eğitim tarafından katılımcıya, Katılımcı Danışmanı atanır. Katılımcı Danışmanı(mesai saatleri içerisinde olmak şartıyla) başvurusu onaylanan kişiye kullanıcı adı ve şifre gönderir.

Katılımcı kullanıcı adı ve şifreyle birlikte, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak ilgili web sitesine gider. Burada ilgili yerleri doldurup eğitim almaya başlayabilir. Katılımcı Danışmanı eğitim süreci boyunca katılımcıya danışmanlık hizmeti verir.

Müzik Terapi Sertifikası Programımıza, uzaktan eğitim ile dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman ve şekilde katılabilir , Uluslararası onaylı sertifikalarımızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Alacağınız dersler internet ortamında size gönderilir (mail & Flash Disk). Eğer interaktif modülümüzü kullanacaksanız, size verilen şifreyle dersleri takip etmeye hemen başlayabilirsiniz. İlk ödemeyi yapan ve kayıt oluşturan herkes için, anında dersler aktif hale getirilir.

ÖN KAYIT FORMU

Lütfen seçim yapınız.

DEĞERLİ YORUMLARINIZ

guest
3 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Inline Feedbacks
View all comments
Saynur Öykü Tınaztepe

Tesekkur ederim. Iletisim ve takip konusunda cok memnun kaldim. Egitim videolari biraz sorunluydu ancak yuz yuze egitimler gayet keyifli ve faydali idi. Yuz yuze egitimlerin de daha uzun süreli olmasini istedik hepimiz. Cok tesekkur ederim.

Mine Sunkar

Desteğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Çok memnun kaldım. Her şey için çok sağolun 🙏

Bahar Önganer Lale

İyi gunler kurumunuzdan aldigim egitimden memnun kaldim.Özellikle danişmanim Hülya hanima ayrica tsk ettim.Kendisi gercekten benimle cok guzel ilgilendi her sorumu cevapladi
Ayni egitimi farkli kurumlardan alan arkadaslarim var ve hicbiri danismanindan memnun degil.merak ettikleri sorulari bile cevaplamamislar
Hulya hanim her seferinde bana geri dönüş sagladi,bence bu cok onemli.Hep boyle devam eder umarim,cok ilgili alakali bir danisman kendisi☺