Fitoterapi Eğitimi Sertifikası

Ekim AyıKontenjan Açık

Fitoterapi Eğitimi Sertifikası

Hastalıklardan korunmak ve tedaviyi desteklemek amacı ile tıbbi etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bitkiler, onların etkin maddelerini taşıyan kısımları ve/veya bir işlem yoluyla elde edilmiş doğal ürünleri ile bunlardan hareketle hazırlanarak standardize edilmiş farmasötik formlar (tablet, kapsül, tentür…) ve bitkisel tıbbi ürünler kullanılarak yapılan uygulamaya fitoterapi denir.Tıbbi bitkiler yüzyıllar boyunca halk tıbbı uygulayıcıları tarafından kullanılmıştır. Benzer bitkiler modern farmakognozide sağlık profesyonelleri tarafından da kullanılmıştır.

Fitoterapi Eğitimi Konuları

 • Fitoterapi: Genel kavramlar ve tanımlar: Fitoterapinin tanımı, tarihçesi ve gelişimi, etnobotanik, fitofarmakoterapi, bitkisel ilaç, fitofarmasötik, fitoterapötik, tıbbi bitki, farmakovijilans, bitkisel drog, geleneksel bitkisel tıbbi ürün, bitkisel çay vb. tanımlar açıklanır.
 • Bitkisel ürünlerde klinik araştırma değerlendirme: Farmakolojik çalışmalar, klinik araştırma ve süreci açıklanır.
 • Fitoterapide yer alan bitkisel kaynaklar ve droglar, farmakope ve monograflar : Fitoterapide temel başvuru kaynakları, monograf (ESCOP, WHO, FFD Monografları vd.) ve farmakopeleri (Avrupa Farmakopesi vd.) açıklanarak temel başvuru kaynaklarının içeriklerinde yer alan bitkisel kaynaklar, bitkisel drog ve preparat standartları hakkında bilgi verilir.
 • Önemli tıbbi bitkilerin tanımlanması: Önemli tıbbi biitkilerin temel morfolojik ve anatomik özellikleri ile bitkisel drogların anatomik yapıları hakkında bilgi verilir.
 • Besin destekleri, işlevsel gıdalar, vitaminler ve mineraller: Besin destekleri, işlevsel gıdalar, vitaminler ve mineralleri tanımlanır.
 • Serbest radikaller, bitkisel antioksidanlar: Serbest radikallerin vücutta etkileri ve bitkisel antioksidanları açıklanır.
 • Nutrasötikler :Nutrasötiklerin tanımlanması, piyasada mevcut nutrasötikler anlatılır.
 • Drog hazırlamada temel prensipler: Bitkisel drog hazırlanmasında izlenen süreçleri anlatır.
 • Tıbbi çaylar ve hazırlama teknikleri: Tıbbi çayların terkipleri, usulüne uygun olarak tıbbi çayların hazırlanması anlatılır.
 • Kozmetikte kullanılan bitkiler: Kozmetikte kullanılan bitkileri anlatılır.
 • Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarında fitoterapi : Kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında (Kalp fonksiyonları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol) kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Solunum yolları hastalıklarında fitoterapi: Solunum yolu rahatsızlıklarında (Enfeksiyonlar, öksürük, astım) kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Fiziksel performansı destekleyen fitotreapötikler: Sağlıklı kilo kontrolü, detoks üzerine etkili bitkisel ürünler anlatılır.
 • Çocuk hastalıklarında fitoterapi: Çocuk hastalıklarında kullanılan bitkisel ürünler açıklanır.
 • Gastro-intestinal sistem üzerine etkili fitoterapötikler: peptik ülser, reflü, sindirim sorunları, karaciğer ve bağısak fonksiyonu üzerine etkili bitkisel ürünler.
 • Endokrinoloji ve metabolik hastalıklarda fitoterapi: Endokrinoloji ve metabolik hastalıklarda (Diyabet, tiroid) kullanılan bitkisel ürünler.
 • Cilt hastalıklarında fitoterapi: Cilt hastalıklarında (Yara iyileştirici, cilt enfeksiyonları, anti-aging) kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Genital ve üriner sistem üzerine etkili fitoterapötikler: Prostat sorunu, böbrek taşı, ürolojide ve kadın hastalıklarında kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Onkolojide fitoterapi : Onkolojide kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Romatizmal hastalıklarda fitoterapi: Romatizmal hastalıklarda (Eklem sağlığı, osteoartrit, romatoid artrit, kas ağrıları) kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • İmmün sistem üzerine etkili fitoterapötikler: İmmünomodülatör etkili bitkisel ürünler anlatılır.
 • Sinir sistemi üzerine etkili fitoterapötikler: Uyku bozuklukları, anksiyete, depresyon, nörolojik sorunlar, demans, alzheimer ve zihinsel performans üzerine etkili bitkisel ürünler anlatılır.
 • Göz hastalıklarında fitoterapi: Göz hastalıklarında kullanılan bitkisel ürünler anlatılır.
 • Fitoterapide risk yönetimi: Bitkisel tıbbi ürün / ilaç etkileşimleri, zehirli ve zararlı bitkiler ve bitkilerin neden olduğu alerjiler anlatılır.

Eğitim Süreci ve Sertifika Onayı

Sertifika Onayı:
Uluslararası Geçerli Üniversite Sertifikası
Eğitim Süresi:
2 ay 116 saat (Ders Videoları, Online Canlı Dersler, Ders Dokümanları, Yüz yüze uygulama dersleri)
Pandemi dönemlerinde yüzyüze eğitimler online olarak yapılmaktadır.

Not: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında kurumumuzca verilen kişisel gelişim sertifikası sahibine uygulama yapma yetkisi vermemektedir. Uygulama yapma yetkisi Sağlık Bakanlığınca Tıp Hekimlerine verilmiştir.

Fitoterapi Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır, Nasıl Kayıt Olunur?

Fitoterapi Eğitimi Sertifikası alabilmek için öncelikle katılımcının ön kaydını yaptırması gerekmektedir. Ön kayıt onayından sonra ödeme yapılır. Ödeme yapıldığı gün Uzman Online Eğitim tarafından katılımcıya, Katılımcı Danışmanı atanır. Katılımcı Danışmanı(mesai saatleri içerisinde olmak şartıyla) başvurusu onaylanan kişiye kullanıcı adı ve şifre gönderir.

Katılımcı kullanıcı adı ve şifreyle birlikte, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak ilgili web sitesine gider. Burada ilgili yerleri doldurup eğitim almaya başlayabilir. Katılımcı Danışmanı eğitim süreci boyunca katılımcıya danışmanlık hizmeti verir.

Fitoterapi Eğitimi Sertifikası Programımıza, uzaktan eğitim ile dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman ve şekilde katılabilir , Uluslararası onaylı sertifikalarımızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Alacağınız dersler internet ortamında size gönderilir (mail & Flash Disk). Eğer interaktif modülümüzü kullanacaksanız, size verilen şifreyle dersleri takip etmeye hemen başlayabilirsiniz. İlk ödemeyi yapan ve kayıt oluşturan herkes için, anında dersler aktif hale getirilir.

ÖN KAYIT FORMU

Lütfen seçim yapınız.

DEĞERLİ YORUMLARINIZ

guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Inline Feedbacks
View all comments
YAŞAR ÖZTÜRK

Pandemi zamanında boş vakitlerimi değerlendirmek için süper oldu. senelerdir uğraşıpta alamadığım eğitimi online olarak alma imkanı oldu. Doç.Dr. Hasan hocamız işinin ehli samimi ders anlatımları dersi anlamamızda daha etkili .

Sami Hazallar

bu dersi almamda en baştan beni bilgilendirme konusunda danışman arkadaşa ve hocamıza teşekkür ederim.

Yusuf Yılmaz

2 ay sonunda kesin olarak belge alınıyor mu

Serkan

Hangi bölüm mezunları katılabiliyor, sınır var mı?, bu konuda dönüş sağlarsınız sevinirim